Yahoo Search Búsqueda en la Web

Resultado de búsqueda

  1. Teatr lalek w Polsce. Początki polskiego teatru lalek sięgają XV w. i wiążą się z szopką, a pierwszym wymienianym lalkarzem jest Waśko z Wilna. Na ziemiach polskich między XVI a XIX w. działało wiele zespołów lalkarskich, zarówno polskich jak i cudzoziemskich.

  2. Polski, czeski i słowacki teatr lalek – przenikanie wpływów. Ogólna nazwa przedstawień teatralnych, w których funkcje aktora pełni lalka teatralna (animant) poruszana (animowana) przez ukrytego lub widzialnego aktora (animatora, lalkarza, aktora-lalkarza) lub występująca obok żywego aktora jako jego sceniczny partner.

  3. Lalka teatralnalalka przystosowana do występów w teatrze lalek i innych rodzajach widowisk, poruszana przez aktora-lalkarza, najwcześniej znana była w Chinach. W Polsce popularne były lalkowe szopki bożonarodzeniowe, istniał też kukiełkowy teatr jarmarczny.

  4. Początek. Historia. Teatr lalek w Polsce. Zobacz też. Przypisy. Teatr lalek – rodzaj teatru, w którym zamiast aktorów w spektaklach grają lalki. Głównym środkiem wyrazu jest lalka teatralna animowana przez aktora-lalkarza, najczęściej ukrytego za parawanem, czasem występującego razem z lalką na scenie.

  5. „Przedstawienie pozostało do dnia dzisiejszego największym osiągnięciem polskiego teatru lalek” – pisze po latach Henryk Jurkowski. 31 I Teatr Lalka obchodzi jubileusz 15-lecia działalności. 3 – 18 VI Teatr występuje podczas Sezonu Teatru Narodów w Paryżu z Guignolem w tarapatach i Zwyrtałą Muzykantem.

  6. Najstarsza polska nazwa lalka teatralna to łątka (XV w.); w znaczeniu ogólnym używano też innych nazw: osóbka, osoba, persona, figura, jasełek, kukiełka i oczywiście marionetka (marioneta). Termin „lalka” pojawił się w pocz. XVII w. (Krzysztof Franciszek Falibogowski). Jako nazwa gatunkowa teatru została zaproponowana w latach 30. XX w.

  7. O nas. Tworzymy teatr, który słucha i traktuje widzów jako inspirujących partnerów, angażuje się w działania artystyczno-społeczne, cechuje go otwartość na nowe inicjatywy i różnych odbiorców. Naszym najważniejszym celem jest tworzenie teatru, który odpowiada na współczesne wyzwania młodego człowieka i jego opiekunów, a ...