Yahoo Search Búsqueda en la Web

Resultado de búsqueda

  1. Polski, czeski i słowacki teatr lalek – przenikanie wpływów. Ogólna nazwa przedstawień teatralnych, w których funkcje aktora pełni lalka teatralna (animant) poruszana (animowana) przez ukrytego lub widzialnego aktora (animatora, lalkarza, aktora-lalkarza) lub występująca obok żywego aktora jako jego sceniczny partner.

  2. Teatr lalek w Polsce. Początki polskiego teatru lalek sięgają XV w. i wiążą się z szopką, a pierwszym wymienianym lalkarzem jest Waśko z Wilna. Na ziemiach polskich między XVI a XIX w. działało wiele zespołów lalkarskich, zarówno polskich jak i cudzoziemskich.

  3. Początek. Historia. Teatr lalek w Polsce. Zobacz też. Przypisy. Teatr lalek – rodzaj teatru, w którym zamiast aktorów w spektaklach grają lalki. Głównym środkiem wyrazu jest lalka teatralna animowana przez aktora-lalkarza, najczęściej ukrytego za parawanem, czasem występującego razem z lalką na scenie.

  4. Lalka teatralna – lalka przystosowana do występów w teatrze lalek i innych rodzajach widowisk, poruszana przez aktora-lalkarza, najwcześniej znana była w Chinach . W Polsce popularne były lalkowe szopki bożonarodzeniowe, istniał też kukiełkowy teatr jarmarczny.

  5. „Przedstawienie pozostało do dnia dzisiejszego największym osiągnięciem polskiego teatru lalek” – pisze po latach Henryk Jurkowski. 31 I Teatr Lalka obchodzi jubileusz 15-lecia działalności. 3 – 18 VI Teatr występuje podczas Sezonu Teatru Narodów w Paryżu z Guignolem w tarapatach i Zwyrtałą Muzykantem.

  6. Encyklopedia PWN. teatr lalek, rodzaj widowisk, w których zamiast aktorów występują lalki; porusza je mechanizm (teatr lalek zwany teatrem automatów) lub człowiek (ukryty lub znajdujący się razem z lalką na scenie), który często użycza im swego głosu. Teatr lalek podobnie jak teatr aktorski wywodzi się z obrzędów kultowych i ofiarnych.